Sposoby na oczyszczenie powietrza w biurze

Praca w biurze może być stresującym i obciążającym środowiskiem, zwłaszcza jeśli większość czasu spędzasz w boksach lub biurach otwartych. Ostatnie badanie wykazało, że prawie połowa respondentów pracujących w biurach doświadcza codziennie wysokiego poziomu stresu, a 67% twierdzi, że środowisko pracy nie pomaga im się odstresować po długich dniach. Praca w niewentylowanym biurze może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie i samopoczucie, a także na wydajność. Niska jakość powietrza może prowadzić do takich problemów jak podrażnienie oczu i gardła, suchość skóry, bóle głowy, a nawet ataki astmy. Oczyszczanie powietrza w biurze jest zatem nie tylko dobre dla Twojego osobistego komfortu, ale może również poprawić wydajność zespołu i zmniejszyć liczbę dni chorobowych. Oto 5 sposobów, w jaki możesz to zrobić.

Zainstaluj oczyszczacz powietrza i osuszacz

Jednym z najlepszych sposobów na oczyszczenie powietrza w biurze jest zainstalowanie oczyszczacza powietrza i osuszacza. Oczyszczacze powietrza wykorzystują filtry do wychwytywania zanieczyszczeń z powietrza, w tym kurzu, pyłków, sierści zwierząt domowych, bakterii i substancji chemicznych. Mogą być niezwykle skuteczne w zmniejszaniu objawów alergii i astmy, a także mogą zmniejszyć liczbę dni chorobowych nawet o 40%.

Osuszacze to kolejne przydatne urządzenie do oczyszczania powietrza w biurze. Obniżają one poziom wilgotności poprzez usuwanie nadmiaru wilgoci z powietrza. Nadmierna wilgotność może prowadzić do problemów takich jak rozwój pleśni, co może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi, a także być źródłem nieprzyjemnych zapachów. Aby oczyścić powietrze w biurze, poszukaj oczyszczacza powietrza, który posiada przyjazny dla alergików i astmatyków filtr HEPA. Będzie on wychwytywał wszystkie szkodliwe cząsteczki w powietrzu, w tym kurz, pyłki, sierść zwierząt domowych, a nawet bakterie, takie jak E. coli. Dzięki temu Twoje środowisko pracy będzie znacznie zdrowsze i czystsze.

Uprawa roślin

Innym sposobem na uczynienie swojego biura zdrowszym i czystszym środowiskiem jest dodanie roślin do mieszanki. Wykazano, że rośliny w pomieszczeniach poprawiają jakość powietrza poprzez usuwanie zanieczyszczeń z powietrza, a także podnoszenie poziomu CO w pomieszczeniu. Mogą być szczególnie pomocne w miesiącach jesiennych i zimowych, kiedy powietrze na zewnątrz jest suche i zanieczyszczone, co sprawia, że rośliny są świetnym dodatkiem do każdego biura.

Badania wykazały, że niektóre rośliny zmniejszają stężenie benzenu i innych zanieczyszczeń o 60%, a tlenku węgla o 50%. Mogą być również skuteczne w usuwaniu formaldehydu, który jest powszechnym zanieczyszczeniem wewnątrz pomieszczeń, występującym w wielu materiałach budowlanych.

Istnieje wiele różnych rodzajów roślin, które są świetne dla biura, takich jak bluszcz angielski, rosnący filodendron, roślina pająka i roślina węża. Upewnij się, że wybierasz odmiany, które są łatwe w pielęgnacji, takie jak bluszcz angielski, który jest świetny dla roślin wewnętrznych o niskiej konserwacji.